Coaching to forma pracy nad rozwojem jednostki. Jednostką może być indywidualna osoba, jak również zespół. Forma coachingu wygląda następująco: jest klient i jest coach. Coach za pomocą pytań, ułożonych w odpowiednią strukturę, pomaga klientowi:

  • Usłyszeć  jego własne myśli;
  • Przyjrzeć się i pobyć z tymi przemyśleniami;
  • Dojść do źródeł własnych wartości, zasad, priorytetów;
  • W dokonaniu zmiany na „inne, lepsze”, ale przede wszystkim takie, jakie chce klient.

Sesja coachingowa trwa od 40 do 60 minut. Pracujemy z reguły w cyklach 6 sesji. Ale tak naprawdę to pracujemy tyle ile chce klient i tak długo jak on chce.

Czy coaching to terapia, czy szkolenie indywidualne?

Coaching nie jest ani terapią ani szkoleniem indywidualnym. Nie jest podobny do żadnej innej formy pracy rozwojowej. To forma pracy oparta na „Tu i Teraz i Przyszłości”. Nie interesuje nas, co było, dlaczego było, dlaczego nie jest i itd. Pracujemy nad tym co chcemy żeby było, i jak chcemy żeby było. I żeby było dla nas najlepiej, najfajniej, the best of…

Dla kogo jest coaching?

Coaching jest dla każdego, kto chce „coś zmienić” w swoim życiu. Dla każdego, kto np. chce się dowiedzieć dlaczego nie sprząta strychu, albo chce uzyskać  odpowiedź na pytanie „dlaczego moja córka mnie nie słuch?”, „co zrobić dalej ze swoją karierą zawodową?”. Bądź też dla kogoś kto chce zacząć uczyć się języka np. rosyjskiego, kilka razy już podchodził do tego tematu i jakoś dalej się nie uczy. Dla kogoś kto np. chciałby nauczyć się tańczyć zumbę, ale nie ma czasu, chciałby pójść do jakiejś szkoły, aby się dodatkowo kształcić, ale sam nie wie gdzie, jakiej. Dla każdego kto chciałby poprawić relację z żoną, mężem, mamą, teściem, córką pracownikiem, swoim szefem….….dla każdego kto chce np. zwiększyć swoją efektywność w pracy, lepiej organizować czas pracy, nauczyć się np. delegowania obowiązków, albo nabyć nowych kwalifikacji zawodowych.

Co się nadaje do coachingu?

Na coaching nadaje się wszystko to, co jest w zasięgu mojego własnego wpływu. Czyli mogę pracować nad zmianą własnego stosunku do czegoś lub kogoś. Nie mogę natomiast pracować nad zmianą zachowania kogoś innego (męża, córki, pracownika). Bo to nie jest w granicach mojego wpływu. Aby nad czymś pracować musze mieć na to wpływ. Musi to być dla mnie pozytywne i w zgodzie ze mną.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułKompetencje trenera biznesu
Następny artykułRozwiązanie problemów współczesnego menadżera – warsztaty menadżerskie
Założycielka firmy Orinoko Szkolenia i Doradztwo, certyfikowany trener z wieloletnim doświadczeniem ze stajni Elżbiety Sołtys. Razem ze swoim zespołem trenerskim z całej Polski przeprowadza firmy przez procesy zmian i sprawia, że pracownicy pracują wydajniej i chętniej. Specjalista od zadań trudnych, a czasem i niemożliwych. Propagatorka pracy systemowej w organizacji i sprawczyni zmian na lepsze w kilkunastu firmach w całej Polsce.